Üniversitelerimiz

Belarus Üniversiteleri

11 Milyonluk nüfusa sahip olan Belarus’ta toplam Üniversite ve dengi okul sayısı 54’tür. Bunlardan 32’si Belarus’un başkenti Minsk’te yer almaktadır. 11 milyonluk bir ülke için 54 Üniversite ve dengi yüksek öğretim kurumu oldukça ciddi bir rakamdır. Peki bunun sebebi nedir?

1922 Yılından 1991 yılına kadar Belarus’un da içinde bulunmuş olduğu, bizim deyişimizle Sovyet sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) Rusların deyişiyle Soyuz Sovetskih Sotsialisticheskikh Respublik (CCCP)’ın başında olan yöneticiler ülkelere görev dağılımı yaparak tek bir branşa ağırlık vermelerinin birliğin kalkınması açısından daha yararlı olacağı konusunda karar vermişler. Örneğin Rusya metal sanayi üzerine, Macaristan konserve fabrikaları, Ukrayna tarım ve hayvancılık, Azerbaycan petrol ve elektrik santralleri gibi. Bu görev dağılımına göre Belarusun SSCB’deki önceliği eğitim ve eğitmen (pilot, KGB, doktor, öğretmen) yetiştirmek olmuş. Tabii birliğin 1991 yılındaki dağılımından sonra şu an itibari ile 11 milyon nüfusa 54 Üniversite ve dengi okul kalmış. Üniversitelerin sayısının çokluğu da ülkedeki eğitim düzeyindeki rekabeti biraz daha üst düzeye çıkartmasında büyük rolü var.

Bizim önceliğimiz Belarus’ta bulunan bu Üniversiteler arasında en iyi eğitimi en ekonomik şekilde veren Üniversite ile sizleri buluşturmaktır. Kurs düzenlediğimiz Üniversitelerde eğitim veren eğitmenler Üniversitelerimizde en az 5 ile 10 yıl arasında Rusça branşında deneyime sahip olmaları ÖZDEMİR T&E olarak öncelikli şartımızdır. Kurs bitimi sonunda kursa katıldığınız Üniversite tarafından size kurs diploması verilmektedir.

Belarus Devlet Teknoloji Üniversitesi

Minsk Devlet Dil Üniversitesi