BELARUS’TA RUSÇA NASIL ÖĞRENİLİR ?
Tarihi ve görkemli rus dilini öğrenmek için hazır mısınız ?
Asırlar boyunca rus dili Çaykovski ,Dostoyevski , Puşkin gibi sanatçı ve yazarların hislerini anlatmalarına tercüman olmuştur. Eğitim almaya başladığınız andan itibaren padejler ile rus dilinin yapısını adeta bir şiir gibi olmasının yanı sıra dünyada zorluk derecesi olarak da çince’den sonra geldiğini görüyoruz. Peki bu dili bu kadar zor kılan ve güzelleştiren nedenler nedir ?

ARTILARI :
Rusça padejlerin den dolayı kulağa dinlerken hoş gelen bir dildir.
Rus dilinde bir çok Avrupa dilinde bulunan artikeller yoktur.(a car ,anapple ,theand gibi )
Kiril alfabesi sanıldığı kadar çok zor değildir. 33 harften oluşur 1-2 gün içerisinde çok kolay öğrenilebilir.
Rusça’da lehçe farklılıkları yoktur.
Rusça sayesinde 250-300 milyondan fazla insanla irtibat kurabilirsiniz.
Belki biraz entresan gelebilir ama İskoçya’da bulunan EDİNBURG ÜNİVERSİTESİNİN ARAŞTIRMASINA GÖRE Rus dili öğreniminin beyin fonksyonlarını geliştirmede çok büyük bir artısı olduğu sonucuna varılmış.

EKSİLERİ :
Kiril alfabesinin hiç eğitim almamış biri için çok anlamsız gelmesi ve harflerin farklı okunuşlara sahip olması, Heceleme ölçülerinin kendine özgü kuralları olması.
Rusça tamamen vurgu üzerine bir dil olmasına rağmen hiçbir net vurgu kuralı yoktur. her kelimeni kendisine ait vurgusu bulunmaktadır.
Yabancı öğrenciler bir çok konuşma kuralını öğrenseler bile istisnaların çokluğu akılları karıştırmaktadır.
Rusçaya özgü yumuşatma ve sertleşme işaretlerinin kullanımı.
En büyük zorluklar arasında gösterilen 6 adet padej.
Eski bir dil olduğundan dolayı zamanla halkın kelimeleri mecazi anlamlarıyla da günlük hayatta sık sık konuşur durumda olmaları.

PEKİ BU DİL NASIL ÖĞRENİLİR ?
Yukarı da bahsettiğimiz nedenlerden dolayı Rusça gerçekten zor bir dildir.Bu dili öğrenmek için kişinin gerçekten hayatında bir bölümü Rusçaya ayrılmış olması gerekmektedir.
Bir çok yabancı dil kursu eğitimlerini haftada 2 gün , 2 saat olarak vermekte. Böyle bir eğitim ile Rusça öğrenmeniz yıllar sürebilir ve de neticede hem ekonomik açıdan hem de zaman açısından ciddi kayıplar yaşanır.Bizim sizlere önerimiz  Rusçayı kesinlikle konuşulduğu ülkede en az 2 ay ve kesinlikle ders sonrası pratik yaparak öğrenmenizdir.

BİZ BU EĞİTİMİ NEREDE ALABİLİRİZ ?
Bu eğitimi hangi ülkelerde alabiliriz sorusuna en iyi cevap ise Ukrayna’daki yeni siyasi otoritenin Rusçaya bakış açısı ve Rusya’nın Dünya standartlarının 2-3 katı pahalılığını göz önünde bulundurursak şu an itibari ile kesinlikle Belarus’tur.(Eski adıyla BeyazRusya )

RUSÇA ÖĞRENİMİ İLE İLGİLİ TAVSİYELER
Rusça konuşulan insanlarla konuşmaya çalışırken hata yapmaktan korkmayın. Unutmayın dünyada hiçbir insan hata yapmadan başka bir dili öğrenemez.
Sözcük ilişkilendirme önemlidir . Kelimeleri benzer sesli kelimelerle ilişkilendirin.
Girişken olun.
Bir şeyi anlatmak için basit ifadeler kullanın.
Kelimeleri kulaktan değil okuyarak öğrenin ,Objeleri kullanın, Görsel hafıza çok önemlidir.
Çevrenizi oluştururken Rusça konuşan arkadaşlar seçin. Kendi dilinizi konuşan çevrelerden uzaklaşın (yurtdışı eğitimlerde)
Türkçe altyazılı filmler ve diziler seyrederek (dublajlı değil , orijinal dili Rusça olacak.) müzik dinleyerek , sokak tabelaları , reklamlar , dergileri okumaya çalışarak diliniz geliştirebilirsiniz.