DİL SEVİYELERİ :
A1 BAŞLANGIC SEVİYESİ :
1.Benimle arkadaşlarınızla ve yakın çevrenizle ilgili tanıdık sözcükleri ve çok temel kalıpları , yavaş ve net konuşulduğunda anlabilirsiniz.
2.Katolog duyuru ya da afiş gibi yazılı metinlerdeki bildiladları , sözcükleri ve çok basit tümceleri anlayabilirsiniz.
3.Karşınızdaki kişiniz söylediklerini daha yavaş bir konuşma hızında yinelemesi ve söylemek istediklerinizi oluşturmada size yardımcı olması koşuluyla , basit yoldan iletişi kurabilirsiniz.
4.Yaşadığınız yeri ve tanıdığınız insanları yazabilirsiniz. Kişisel bilgi içeren formları doldurabilirsiniz.
5.Kısa ve basit tümcelerle kartpostal yazabilirsiniz. Kişisel bilgi içeren formları doldurabilirsiniz.
Örneğin : otel kayıt formuna isim , uyruk ve adres yazmak gibi.

 A2 ORTA ALTI
1.Sizi doğrudan ilgilendiren konularla ilişkili kalıpları ve çok sık kullanılan sözcükleri anlayabilirsiniz.(mesela en temel kişisel ve ailevi düşünceleri kavrayabilirsiniz.)
2.Kısa ve basit metinleri okuyabilirseniz .İlanlar , kullanım kılavuzları , menüler ve zaman çizelgeleri gibi basit günlük metinlerdeki genel bilgileri kavrayabilirsiniz ve kısa kişisel mektupları anlayabilirsiniz.
3.Kısa, basit notlar iletiler yazabilirsiniz. Teşekkür mektubu gibi çok kısa kişisel mektupları yazabilirsiniz.

B1 ORTA
1.İşte okulda , Cafe gibi ortamlarda sürekli çalışılan bilindik konulardaki konuşmaları , standart konuşmanın ana hatlarını anlayabilirsiniz.güncel olaylar ya da kişisel ilgi anlamına giren konularla ilgili radyo ve televizyon programlarının çoğunun ana hatlarını yavaş ve net olduğunda anlayabilirsiniz.
2.Dilin konuşulduğu ülkede seyahat ederken ortaya çıkabilecek birçok durumlar başa çıkabilirsiniz. Mesela ilgi alanınıza giren ya da günlük yaşamla ilgili (örneğin aile ,hobi, yolculuk ve güncel olaylar gibi.)konularda hazırlık yapmadan konuşmalara katılabilirsiniz.
3.Deneyimlerinizi, hayalleriniz, umutlarınız, istekleriniz ve olayları betimlemek için çeşitli kalıpları yalın bir yoldan birbirine bağlayabilirsiniz düşünce ve planlara ilişkin açıklamaları ve nedenleri kısaca sıralayabilirsiniz. bir öyküyü anlatabilirsiniz, bir kitap ya da film konusunu aktarabilirsiniz ve izlenimleriniz belirtebilirsiniz.

B2 ORTA ÜSTÜ
1.Güncel bir konu olması koşuluyla uzun konuşma ve sunumları anlayabilirsiniz, karmaşık cümcelerle yapılan tartışmaları takip edebilirsiniz televizyon haberlerini ve güncel olaylara ilişkin programların çoğunu anlayabilirsiniz Standart dilin kullanıldığı filmlerin çoğunu anlayabilirsiniz.
2.Yazarların belirli tutum ya da görüşü benimsedikleri , güncel sorunlarla ilgili makaleleri ve raporları okuyabilirsiniz.
3.Öğrendiğiniz dili ana dili olarak konuşan kişilerle anlaşmayı mümkün kılacak bir akıcılık ve doğallıkla iletişim kurabilirsiniz. Bilindik konulardaki tartışmalarda kendi görüşlerinizi açıklayıp destekleyerek etkin bir rol oynayabilirsiniz.
4.Ayrıntılı metinler yazabilirsiniz. Belirli bir bakış açısına destek vererek karşı çıkarak bilgi sunan ve nedenler ileri süren bir kompozisyon ya da rapor yazabilirsiniz. Olayların ve deneyimlerin sizin için taşıdıkları önemi ön plana çıkaran mektuplar yazabilirsiniz.