Nelere Dikkat Edilmeli ?

Belarus’ta (Beyaz Rusya) eğitim danışmanlığı almak isteyen arkadaşlarımız nelere dikkat etmeli?

1. Eğitim alacağınız kurum hakkında bilgi edindiniz mi?

Belarusta bir çok eğitim kurumu yabancı öğrenciler için Rusça kursları düzenlemekte. Bunların içerisinde kendi alanlarında deneyime sahip bir çok kurum olduğu gibi bu işi sadece bir sermaye girdisi olarak gören Minskte veya Belarusun ücra kasabalarında kurulu bir çok lise ve dengi kurumda halihazırda mevcut bulunmakta. Bu kurslarda eğitim ücretleri Üniversitelere nazaran neredeyse yarı yarıya fark etmekte. Belarusta bulunan her okul Rusça kursu düzenleyip davetiye çıkartabilir. Eğitiminiz sonunda sizlere harcadığınız emek ve birikiminizin karşılığında verdikleri eğitim sertifikasının bir lise, özel kurs yada dengi bir kurumdan olmasını istemiyorsanız eğer, eğitim alacağınız kurumun kesinlikle Üniversite olmasına dikkat ediniz.

2. Günlük eğitim süreleri nelerdir?

Belarusa eğitim için gelen öğrenciler için en önemli noktalardan biri eğitim saatleridir. Önemli olan Belarusta ne kadar uzun kalacağınız değil kalacağınız süre içerisinde ne kadar eğitim alacağınızdır. Ders saatleri 1 saat (45dk) bir ders olarak hesaplanır. 2 ayda alacağınız eğitimi 3 ayda vererek size kurslarının daha ekonomik olduğunu göstermelerini önlemek için günlük alacağınız ders saatini kesin olarak öğrenmelisiniz. (min 4 sa.)

3. Konaklama hakkında nelere dikkat etmeliyiz?

Neredeyse Belarusta bulunan bütün eğitim kurumlarının kendilerine ait öğrenci yurtları bulunmakta. Bunların içerisine lise ve dengi okullarda dahil. Yurt aylıkları 10$ dan başlamakta dekorasyonu, bina yaşı, verdiği hizmetler, okulla arasındaki mesafesi ve kalitesine göre 100$’a kadar değişkenlik göstermektedir. Bu sebepten dolayı öncelikle okul ile arasındaki mesafe (kışın soğuklarda çok önemli), odalarda kalan kişi sayısı, 1 banyo ve 1 tuvaleti kaç kişi kullanmakta ve de yurt resimlerini görmeyi kesinlikle talep ediniz.

4. Danışman firmalara nasıl güven duyulabilir?

Danışman firmanın kesinlikle Belarusta bir ofisinin bulunduğunu ve anlaşma yapmış olduğu Üniversitelerin resmi sayfalarında firmanın isminin olup olmadığını kontrol ederek. Belarusta her hangi bir tanıdığınız var ise ofislerini görmelerini isteyerek. Belarusta halihazırda bulunan öğrencileri ile irtibat kurmayı talep ederek ve Belarusa geldiğiniz zaman Üniversite ile anlaşma sonrasında ödeme yaparak.

Unutmayın sizi Belarusa kimin gönderdiği değil kimin karşılayacağı önemlidir.