Neden Belarusta Eğitim ?

Çok geniş bir coğrafya’da konuşulan Rusça dilin’den fazlasıyla  etkilenen ülkelerin başında  Türkiye gelir. Komşu ülke olması Rusya ile ticari ve sosyal ilişkilerimizin gelişmesine yol açmıştır. Bu etkileşim sonucunda ülkemizde Rus diline verilen önem artmış ve neredeyse Rusça zorunlu bir dil haline gelmiştir. Peki biz bu dili nerede öğrenebiliriz, sorusana en iyi cevap ise Belarus’tur.
Öncelikle Belarus bilinen diğer Rus ülkelerine pek benzemiyor bunun nedeni ise Belarus’un insanların mutluluğu ve güvenliği üzerine kurulmuş bir ülke olmasıdır. Hatta dünya’nın en güvenli ülkelerinden biri diyebiliriz.
Belarus’ta yaklaşık on milyon insan yaşamakta ve bunların %70’i şehirlerde ikamet etmektektedir. Kültürünü ve tarihini muhafaza edebilmiş az sayılı ülkelerden biridir Belarus. İnsanların hoş görülü olduğu, sokaklarda kavga ve korna seslerinin bulunmadığı bir yerdir Belarus.
Bu ülkenin iki resmi dili bulunmakta. Bunlar Belarusça ve Rusça’dır. Halkının yaklaşık %95’lik bir bölümü günlük hayatlarında Rusça konuşmayı tercih ediyor. Belarus eğitim konusunda %99’luk okuma yazma oranıyla bir çok ülke’yi geride bırakmış durumdadır.
Belarus’ta hayat Rusya’ya kıyasla çok daha ucuz. Özellikle ulaşım ve gıda konusunda birçok ülkeyle kıyas bile yapılamaz durumda olması yabancı öğrencilerin Belarus’ta eğitim almayı tercih etmelerinde büyük bir rol oynamaktadır.
Yaz’ları  Belarus adeta yeşil bir tabiat örtüsü ile kaplanıyor. Ülkenin %34’lük bölümünün ormanlardan oluştuğunu düşünürsek ne kadar temiz bir havası olduğunu daha iyi anlarız. Kışları havalar oldukça soğuk olmasına rağmen binalarda bulunan yalıtım ve ısıtma sistemlerinden dolayı herhangi bir zorluk yaşanmıyor. Belarus’da elektirik, su ve gaz gibi doğal ihtiyaçlar Türkiye’ye kıyasla dört’te üç oranda daha ucuzdur.
Belarusun başkenti Minskte metro  iki hat olarak hizmet vermektedir. Hatlarından birinin bir uçtan diğerine uzunluğu 30 km’dir. Halkın büyük bir bölümü ulaşım konusunda metro’yu tercih etmesinden dolayı Avrupa’nın en işlek 5’inci metrosu konumunda yer alıyor. Metro sabah 06:00’dan gece 01:00’e kadar hizmet vermektedir.
Belarus’un en göze çarpıcı özelliklerinden biri ise ülkenin temizliği. Bundaki en büyük faktör ise Belarus halkı ve Belarus devleti’nin bu konudaki hassasiyetidir.
Belarus gece hayatı konusunda da çok hareketli bir ülkedir.Bar, restoran ve gece kulüpleri neredeyse haftanın her gecesi dolu geçiyor. Kumarhane ve casino’ların varlığı gece hayatını hareketlendiren unsurlardan biridir. Eğlence hayatı diğer ülkelere kıyasla çok ucuzdur diyebiliriz.
Belarus eğitim’e önem veren, sakin, ırkçılığın olmadığı,insanların inaçlarına ve özgürlüklerine saygı duyulan bir ülke olmasından dolayı Rusça eğitim almanız için en ideal ülkedir.

NOT: Kurslarımız Minsk şehir merkezinde’dir ve eğitiminiz Üniversite tarafından verilmektedir. Kurs ödemelerini Minsk‘te alıyoruz. Belarus’a eğitime gelecek arkadaşların gelmeden önce eğitim alacakları okul ve yaşayacakları yer hakkında bilgi almalarını önemle tavsiye ederiz.