Minsk’te Yaşam

Minsk Güvenli Bir Şehir midir ?

Belarus’un başkenti Minsk bir çok Avrupa ülkesi ve de çevresinde bulunan komşu ülkelere nazaran en güvenli başkentlerden biri diye biliriz. Tabi ki bunun başlıca nedenleri arasında Minsk’te yaşayan insanların genelde sakin bir yapıya sahip olmaları ve de devletin koymuş olduğu kurallara bağlı kalmaları önceliklidir. Bu tarihe kadar Minsk’te yaşayan yabancılara karşı hiçbir şekilde Irkçılık olayına rastlanılmamıştır. Aksine Minsk’te yaşayan yerel halk yabancılara karşı sıcak kanlı ve yardım severdirler. Bir diğer etken ise Belarus’ta resmi polis sayısı kadar görevli sivil polisin görev yapıyor olmasıdır. Halka hissettirmeden şehrin güvenliğini sağlarlar. Sokakta yürürken herhangi bir kavga yada benzeri bir olayla karşılaşma ihtimaliniz yok denile bilecek kadar azdır. Bu sebeplerden dolayı Minsk kesinlikle güvenilir bir şehirdir.

Minsk'te Aylık Ne Kadar Masrafım Olur ?

Minsk’e seyahat etme planı olanların doğal olarak ilk akıllarına gelen soru Minskte ne kadar masrafım olur? Tabi ki bu kişiden kişiye değişir fakat Belarus’ta eğitim alan öğrencilerimizden eğitim sonunda yapmış olduğumuz sözlü anketlerde aylık giderlerinin 300-350$ arasında olduğu fakat bunun ilk geldikleri ay çevreye adapte ve eksiklerini gidermek için yapmış oldukları ekstra harcamalar ile ilk ay için 400$ ı bulduğunu belirtmektedirler.Bundan dolayı Belarus-Minsk’te yurtta kalan bir öğrencinin 3 aylık ortalama gideri 1000-1100$ diye biliriz. Bu rakam üzerinde öğrencilerin Belarus’un en ücra köyü ile Minsk’in merkezin de bulunmalar kesinlikle bir farklılık göstermemektedir. Bunun sebebi ise Belarus hükümetinin uygulamış olduğu devlet işletmelerindeki (market, kantin, büfe, vs) sabit fiyat politikasıdır. Şehrin her köşesinde devlet tarafından işletmesi yapılan Rusça stolovaya ismi verilen her an 10-15 çeşit sıcak yemek bula bileceğiniz kantinler de mevcuttur. Bu kantinleri yurt kantinlerine alternatif olarak değerlendirile bilir. Yurt kantinleri öğrencilere hitap ettiği için fiyatlar uygundur. Minsk’te bir evde kalan öğrencinin ise buna ilave olarak 300-450$ arasında kira masrafı olur. Bunlar öğrenci hayatı için geçerli masraflardır. Malum Minsk gece hayatı çok hareketlidir. Gece hayatını seven arkadaşlar için ortalama bir limit yok.

Minsk'te Ulaşım

Tüm dünyada büyük kayıplara ve yıkımlara neden olan 2. dünya savaşının en derinden etkilemiş olduğu ülkelerden biridir Belarus. Savaş sonrasında neredeyse tüm binalar, sokaklar ve caddeler kelimenin tam manasıyla harabeye dönmüştü. Savaş sonrasında tekrardan kurulan bu şehirde öncenin hataları yapılmamış, geniş caddeler, kaldırımlar ve sokaklarla yeni çağın şartlarına uygun olarak yerleşim alanları düzenlenmiştir. Trafik neredeyse duraksama yok denile bilecek kadar düzgün bir şekilde seyir etmektedir. Minsk’te ulaşım için halkın büyük bölümü metroyu kullanıyor. Bu sebepten dolayı Avrupa’nın en işlek 5. metrosu konumunda. Bir adet metro jetonu yaklaşık 0.90 kuruşa denk geliyor. Ulaşım Belarus’ta gerçekten bir çok dünya ülkesine göre ucuz diyebiliriz. Taksi sistemleri çok iyi. Sabit numaraları kullanıyorsunuz (156-135 gibi). Ortalama 5-7 dk. içerisinde bulunduğunuz yere geliyor. Otobüs, dolmuş, tramvay ve troleybüsler gece geç saatlere kadar sizlere hizmet vermektedir.