Belarus

 Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Belarus (eski adıyla Beyaz Rusya) Rusya Polonya Litvanya Letonya ve Ukrayna ile sınır komşusudur. 6 büyük şehirden oluşan ( Minsk GomelGrodnoMogilovVitebskBrest) ülkenin başkenti Minsk’tir. Nüfusu 10 Milyon civarında seyredip 2 milyonu başkentte ikamet etmektedir. Bay ve bayan nüfusu dengede olup sanıldığı gibi halkın 3’te 2’si bayanlardan meydana gelmemektedir. Bu kanı tamamı ile göz aldanmacasından ibarettir. Nedeni ise bayan nüfusunun tüm iş alanlarında çalışıyor olmasıdır. Tramvay ve otobüs şoförleri belediye temizlik işçileri mağaza çalışanları genellikle bayanlardır. Erkekler yoğun olarak kolluk kuvvetlerinde ve ağır fiziksel işlerde çalışmaktadır ki bu sektörlerde de çalışan bayanlara rastlamak olağandır. (CIA’in Dünya Ülkeleri Raporunda nüfus dağılım oranları net bir şekilde verilmiştir.)

2. Dünya savaşında Almanlar tarafından büyük tahribata uğrayan ülke 1940’lı yıllarda tekrar inşa edilmiştir. Resmi dili Belarusça olmasına rağmen halkın 99%’u Rusça konuşmaktadır. Okullardaki eğitim de Rusça olup Belarusça’ya sadece hastane postane gibi devlet kurumlarının tabelalarında ve ulaşım araçlarındaki anonslarda rastlanmaktadır.

Coğrafyası düz bir ova şeklinde olup neredeyse hiçbir engebesi (dağ tepe) olmayan yemyeşil sulak sayısız nehirler ve göllere sahip güzide bir Avrupa ülkesidir. Tarım ve hayvancılığın bayağı gelişmiş olduğu ülkede otomotiv ve elektronik sektöründe üretim yapan birçok fabrika da yer almaktadır.

Sovyetler’den ayrılan ve Belarus’un sınır komşusu konumuna gelen diğer eski Rus ülkeleri Avrupa Birliği üyesi iken Belarus’un şu an itibariyle birliğe girmesi söz konusu değildir. Sadece öğrenciyken dil eğitimi alan ve almış kişiler farklı yabancı dilleri bilmektedirler. İngilizce o kadar da yaygın bir ikinci dil değildir. Günlük hayatta konuşulan yegane dil Rusça’dır. Bu da yabancı uyrukluların Belarus’taki ilk zamanlarında doğal olarak zorluklarla karşılaşmasına neden olmaktadır.

Belarus’ta 38 üniversite mevcut olup ülke okur yazar oranıyla (99%) dikkat çekmektedir. Tıptan ekonomiye mühendislik branşlarından hukuka kadar tüm fakülteleri bünyesinde barındırır. Ülkenin üniversitelerinin büyük bir bölümü başkent Minsk’te yer alır.

Minsk tam anlamıyla üniversiteler şehridir. Şehirde dolaşırken her an bir üniversite enstitü ve öğrencilerin konakladığı yurtlar karşınıza çıkmaktadır. Minsk aynı zamanda yemyeşil bir başkenttir. Parklar bahçeler göller nehirler şehir halkının konforu için düzenlenmiş insanların boş vakitlerini geçirmeleri için en uğrak yerler haline gelmiştir.

Şehir insanlar haricinde bir çok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.Sokaklarda parklarda başı boş kedi ve köpek görmek imkansızdır. Halk evcil hayvan düşkünü olup değişik kedi ve köpek türlerini evlerinde beslemektedir. Şehrin güvenliği en üst düzeydedir. Herhangi bir suçun işlendiğine ne tanık olabilirsiniz ne de haberlerde görüp işitebilirsiniz. Günün 24 saati sokaklarda arzu ettiğiniz şekilde güven içerisinde dolaşabilirsiniz. Bunun en büyük etkeni ağır ceza yaptırımları sivil ve üniformalı kolluk kuvvetlerinin çoğunluğu ve halkın bu konuda duyarlılığıdır.

Marketler akşam 22:00 veya 23:00’de kapanır ve saat 23:00’de ülkede alkol satış yasağı başlar. Bu saatten sonra sadece içki ruhsatı olan kulüpcasino ve restoran gibi işletmelerde içki satışı mümkündür. Gece açık olan marketler yok denecek kadar azdır.

Trafik sorunu diye bir kavramın bilinmediği bu yerde yolların genişliği ve trafik düzeni şaşılacak düzeydedir. Trafik kazası klakson ve ani fren sesi duymak mümkün olmayıp trafikte duyabileceğiniz tek ses ambülans sirenleridir. Trafik düzeninde yayaların önceliği esas alınmıştır.Küresel ısınma bu ülkede de etkisini göstermiş ve kış ayları eskisi gibi çok soğuk ve çetin yaşanmamaktadır. Bahar ve yaz ayları oldukça güneşli olup bunaltıcı sıcaklar pek hissedilmemektedir. Bu ayların akşamları ara sıra rüzgarlı ve yağmurlu geçmektedir.

Yılın her günü şebekeden 24 saat sıcak su hizmeti sağlanmaktadır. Tüm lavabolarda biri soğuk biri sıcak olmak üzere iki musluk bulunur. Tuvaletlerde taharet musluğu bulunmamaktadır.

Olası sağlık sorunlarında bir telefonla ambülans ve doktor evinize kadar gelip sizi muayene edip gerekli görürse hastaneye götürmeyle görevlidir. Tüm bu sağlık hizmetleri ve hastaneler tamamı ile ücretsizdir. Belarus’a girişte zorunlu yaptırılan regitisrasyon bu hizmetlerden ücretsiz faydalanmayı kapsamaktadır.Şehrin ulaşım araçlarının konforuna hızına şapka çıkartmamak mümkün değildir. Metro tramvay otobüs traleybüs sabah 05:00 ile gece 01:00 arası hiç aksamasız çalışmakta olup duraklarda bekleme sıkıntıları çekmeden şehrin en uzak bir ucundan diğer bir ucuna sadece 10-15 dakikada ulaşabilirsiniz. Ulaşım ücretleri ise inanılmaz derecede ucuzdur (0.13 USD). Ticari taksi fiyatları sanıldığı kadar ucuz değildir ama Türkiye’den biraz daha düşük olduğu söylenebilir. Şehirler arası tren ve otobüslerle başka şehir ve ülkelere gitmek de çok ucuza mal olmaktadır.

Göze çarpan diğer unsurlar Türkiye’de ve başka ülkelerde pek sık göremeyeceğiniz lüks araba modelleridir. Avrupa ve Türkiye’de imrenerek baktığımız 4×4 jipleri Alman Amerikan ve Japon spor arabalarını burada neredeyse %50 fiyatına vergisiz almak mümkündür. Üstelik benzin de çok ucuzdur (0.67 USD).

Her köşe başında kumarhane yer almaktadır. Disko ve gece kulüpleri gençlerin eğlence maksatlı gittikleri yerlerin başında gelir. Bu tip mekanlara giriş ücretleri 5-10 USD arası olup giriş fiyatlarına içecekler dahil değildir.

Başkentteki restoran ve cafe sayısı da oldukça fazladır.Gençler ve yabancılar (Türkler Araplar vs.) dışarıda yemek yiyecekleri zaman en çok Amerikan hamburger restoranlarını tercih etmektedir. Birkaç tane Türk lokantası başkentte mevcuttur.
Bunun haricinde heykeller müzeler sanat galerileri kütüphaneler sinema tiyatro ve opera salonları görülmeye değerdir. Minsk kültürel açıdan da birçok dünya şehrini gerilerde bırakmıştır.

Minsk’te yaşayan yabancı uyrukluların çoğu öğrencilerdir. Çinli Koreli Orta doğulu (Arap İran Irak Suriye vs.) ve Türk sayısı gözle görülür oranda fazladır. Ülkenin diğer şehirlerinde de bu artışlar gözlenmektedir.Gece kulüpleri restoranlar kumarhanelerin işletmecileri genelde yabancı uyruklulardır(Arap vs.)

Belarus Rusya ve Avrupa Ülkeleri arasında tampon bir ülke konumundadır. Rusya ile arasında ticari anlaşmalar sağlandığından ülkede satılan ürünlerin tamamına yakını Rusya’dan (vergisiz) gelmektedir. Ülkede enflasyon gözle görülür artıştadır. En ucuz malların başında içki ve sigara gelmektedir. En pahalı Amerikan sigaraları 1 USD’ın altındadır. Yerel votkalar (50 cl.) 2 USD’dan, yerel biralar (50cl.) 0.5 USD’dan başlamaktadır. Meyve ve sebzeler farklı dünya ülkelerinden ithal edilmekte olduğundan Türkiye’de alıştığımız fiyatların üzerindedir.

Tekstil ürünlerinin takdir edildiği gibi büyük çoğunluğu ‘Made in Türkiye’dir. Bizdeki ve Avrupa’nın diğer ülkelerindeki gibi marka çeşitliliği burada yoktur. Halkın marka tutkunluğu da zaten yoktur. Herkes ihtiyacına göre ve yakışanı giymektedir. İmitasyon ürünler çoğunluktadır. Türk öğrenciler giyim alışverişlerini Türkiye’den yapmaktadırlar.

İnsanların memnuniyeti üzerine kurulu olan bu ülkede ‘keşke burada doğsaydım’ dediğiniz sık sık olmaktadır. Halkın bilinçliliği kültürel faliyetlerişehir düzen ve alt yapısı az ekonomik bütçeyle stressiz ve kaliteli yaşam standartları gerçekten örnek alınmayı hak ediyor.(alıntıdır)